• Z niebytu do... tytułów mistrza

Rok 2011 bez wątpienia zalega kamieniem milowym w dziejach piłkarskiej drużyny wileńskiej „Polonii". A to dlatego, że zdobyła ona historyczny awans do ogólnolitewskiej I ligi.
    W 17 spotkaniach południowej strefy II ligi mistrzostw Litwy (12 zwycięstw, 4 remisy i 1 porażka) zdobyła ona 40 pkt., co zapewniło jej pierwszą lokatę.

• Strzelectwo

Strzelectwo to sport dla spokojnych i opanowanych ludzi. Kształtuje osobowość i siłę charakteru. Występuje jako osobna dyscyplina, ale jest też nieodłączną częścią biathlonu. Jak nauczyć się trafiać w dziesiątkę, która na tarczy ma tylko 0,5 mm średnicy?

• Licencja I ligi dla KS Polonia!

Są dobre wieści dla miłośników polskiej piłki nożnej na Litwie. Decyzją władz Litewskiej Federacji Piłki Nożnej Klubowi Sportowemu Polonia z Wilna przyznano licencję pierwszoligową.

• Piłeczki „taniec" na zielonych stołach

Co jest takiego w tenisie stołowym co przyciąga do niego niemal wszystkich młodych ludzi? Tenis stołowy doskonali szybkość, moc i antycypację. Jest to najszybszy sport, gdzie po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy.

• Siatkówka

Bo jest sportem dla inteligentnych. Trzeba w tej grze myśleć i to nie jest na zasadzie „bij -zabij”, „biegnij, kopnij”, tylko tutaj trzeba pomyśleć. Każda akcja musi być przemyślaną i nie ma tak, jak w piłce nożnej, że można wykonać 40 strzałów na bramkę i ten najbardziej przypadkowy wpadnie do bramki i jest się bohaterem. Tutaj 40 razy uderzy się poza boisko i się przegrywa mecz. Tutaj trzeba o każdy punkt walczyć i o każdy punkt „gryźć parkiet” ze wszystkich sił. Tutaj trzeba zawsze dawać z siebie wszystko.
    Sebastian Świderski – siatkarz, reprezentant Polski, wicemistrz świata.

4:2 - piękne zwycięstwo Polonii!

KS Polonia ponownie pięknie się zaprezentowała i pokazała, na co ją stać: w Wilnie pewnie pokonała wicelidera I Ligi drużynę "Šilas" Kozłowa Ruda 4:2. Zwycięstwo to pozwoliło polskiej drużynie uciec z przedostatniego miejsca w tabeli, ale w ostatnim meczu II rundy czeka ją najtrudniejszy mecz - w Wilnie z Granitasem, samotnym liderem tej ligi. Potem jeszcze 5 kolejek III rundy, które zadecydują o tym, kto spadnie do II Ligi.

To była gra, na którą kibice Polonii od dawna czekali - polski zespół dominował na boisku od początku spotkania, narzucił gościom swój styl gry i trudno było rozpoznać, która drużyna jest druga od końca, a która - od początku tabeli I Ligi. Pierwszą bramkę zdobył Andrzej Falczyk w 29 min., chociaż już wcześniej gospodarze mieli kilka okazji do zdobycia gola.

Pięć minut później za faul w polu karnym Polonii sędzia podyktował "jedenastkę" i M. Samusiovas wyrównał na 1:1 (36 min.). Odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa - już po trzech minutach (39 min.) popisał się kapitan wilnian Jarosław Borawski. Parę minut później sędzia ponownie interweniował, tyle że tym razem czerwoną kartkę ujrzał zawodnik "Šilasu" M.Ragauskas i na przerwę Polonia schodziła z wysoko podniesioną głową.

W drugiej połowie grający w 10-kę jgoście także nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, zaś na bohatera spotkania urósł Žygimantas Kirsis, który pierwszą bramkę zdobył w 78. minucie, a kilka minut później dał fantastyczny popis swoich umiejętności - z własnej połowy samotnie przedarł się w pole bramkowe przeciwnika, wykiwał obrońców i nie dał szans bramkarzowi! Na pocieszenie zespół z Kozłowej Rudy strzelił jeszcze bramkę przed końcem spotkania (A.Jakelaitis, 88 min.) ustalając końcowy wynik na 4:2.

Po tym spotkaniu drużyny "zbliżyły" się do siebe w tabeli: "Šilas" Kozłowa Ruda spadł na 3. pozycję, zaś Polonia wskoczyła na 10. miejsce, wyprzedzając "Baltiję" z Poniewieża, która jednak ma o jedno spotkanie więcej do rozegrania - najbliższej niedzieli w Radziwiliszkach zagra z "Lokomotyvasem".

Władze KS Polonii Wilno przypominają o apelu, skierowanym do wszystkich sympatyków tego klubu i dziękują donatorom, którzy już udzielili wsparcia jedynej polskiej drużynie piłkarskiej na Litwie. Im właśnie Polonia dedykuje to zwycięstwo! Od aktywności i hojności sponsorów zależy, czy klub ten będzie stać na dalsze rozgrywki w I Lidze...

wilnoteka.lt

Polonia (Wilno) - Šilas (Ruda Kozłowa) 4:2 (2:1)

Sędzia - R.Valikonis (Wilno), 100 widzów
bramki: 29 min. A.Falczik, 39 min. J.Borawski, 78, 86 min. Ž.Kirsis (Polonia); 36 min. M.Samusiovas - rzut karny, 88 min. A.Jakelaitis (Šilas)
Kartki: 35 min. E.Žagaras, 73 min. P.Stempkowski (Polonia); 51 min. E.Sutkus, 77 min. A.Sanajevas (Šilas)
Czerwone: 41 min. M.Ragauskas (Šilas)